Slibovaný rozhovor s naší novou akvizicí Petrem Klárem je zde

 

Petře, co tě přivedlo do Plzně?

Především osoba Davida Konečného, se kterým se znám dlouhá léta. Byl to můj idol, když ještě hrál. Potom jsem měl možnost ho na Kladně trénovat. On měl možnost vidět, jak pracuji. A když mě oslovil, tak jsem mu ty medaile, ke kterým nám pomohl, chtěl touhle formou částečně splatit.

Jaké jsou tvoje vize v rámci metodiky u mládeže?

Záměrem je společně se všemi trenéry sjednotit klubovou metodiku. To znamená, aby při přechodu mezi kategoriemi věděly hráčky, co je čeká o patro výše, aby všechny činnosti navazovaly. Jednoduše řečeno nám jde o to, abychom nepřeučovali herní činnosti jednotlivce podle toho, jak se změní trenér, ale domluvit se na společných základech koncepce. Samozřejmě k tomu patří i herní systém a taktika.

Ví se o tobě, že dbáš na kvalitní videopřípravu a videoanalýzu, mohl bys nám to přiblížit? 

Ano jsem tím trošku posedlý. Studoval jsem to a trošku naučil v Belgii, kde jsme koukali na video i 4 hodiny týdně. V Čechách to u mládeže ještě není úplně normální, ale já tvrdím, že nejlépe se člověk učí a odstraňuje nedostatky, když vidí sám sebe. I profesionální hráči často trenérovi nevěří, dokud jim to neukáže na videu. Především jde o rozfázování jednotlivých pohybů. Nastavit si nějaký parametr, jak by měl být každý pohyb dokonale proveden a k tomu se snažím přiblížit. Taktická příprava je potřeba už i u dětí. Z nějakých oficiálních statistik, co jsem v zahraničí viděl, se uvádí, že dobrá taktika přináší 10-15% bodů v zápase. Což v každém setu přináší okolo 3 bodů. Naučit proto děti např. do jaké zóny podávat, kam v nouzi ulít, v jaké formaci přihrávat a kde asi seskupit blok by mělo být samozřejmostí. I žáček se musí takticky vyvíjet od mala. 

Co Volejbalu Plzeň můžeš přinést a co od svého působení zde naopak očekáváš?

Chci přinést nějaké svoje zkušenosti a poznatky. Pracoval jsem dva roky v Belgii i v ženské složce, takže to pro mne bude po 5 letech i jistá pozitivní změna. Holky jsou totiž daleko lepší v tréninku a daleko více naslouchají, než kluci. Těším se na skvělou partu trenérů a vzájemnou obohacující diskusi. Teď jsme o víkendu měli první sezení a já až nyní zjistil, že tu je i Jindra Pavlík, proti kterému jsem léta válčil na palubovkách. S Kubou Brečkou a Davidem Konečným jsme rozebírali volejbal do půlnoci. Já tyhle debaty vzájemných pohledů na náš sport miluju. Myslím, že tu je opravdu vysoce kvalitní trenérský tým. Doufám, že hlavně rodiče ocení, kam svoje dítě dávají. Plzeňská Lokomotiva má opravdu jak v trenérech, tak ve vedení volejbalové stříbro, z něhož by měly holky časem vytěžit i nějaké to soutěžní zlato 

 

Hráčská kariéra:

Sokol Česká Třrebová

SKV Slavia Havířov

TJ Slavia Hradec Králové

VBC Shanks Guibertin (Belgie - Liga A)

BW Nivelles (Belgie - 1.liga)

 

Trenérská kariéra:

Trenér VCOF Farciennes (Belgie - Liga A - ženy)

Trenér VBC Waremme (Belgie - Liga A - muži)

Trenér VC La Chaine Orp (Belgie - 1.liga) - muži)

Asistent trenéra a sportovní manažer VCOF Farciennes (Belgie - Liga A - ženy)

Trenér volejbalové školy mládeže VBC Shanks Guibertin (Belgie)

Asistent trenéra Kladno volejbal.cz (EX-M)

Asistent trenéra RD juniorů

Trenér VK Příbram (EX-M)