Vážení příznivci plzeňského volejbalu,

v pátém díle našeho „volejbalového seriálu“ bychom vám rádi nabídli rozhovor s další naší úspěšnou hráčkou Evou Hodanovou, v současnosti hráčkou PVK Olymp Praha.

Eva Hodanová (27 let, smečařka)

VK KP Brno

 

Evě jsme položili pár následujících otázek:

1) Jaké kategorie jsi absolvovala v Plzni, pod jakými trenéry a jaké jsou tvé vzpomínky?

S volejbalem jsem začínala přibližně v 10ti letech ve Stříbře, kde nás trénoval Sláva Švagr. Kategorii mladších a starších žákyň jsem už absolvovala v TJ Lokomotiva Plzeň pod vedením Aleše Straky, částečně i pana Šmída. V kadetkách a juniorkách mě trénovali Dana a Pavel Plzákovi. Ráda vzpomínám na vítězné republikové finále starších žákyň v Ostravě i na medailové úspěchy z kadetek a juniorek. Nejlepší vzpomínky mám však na kondiční soustředění na Šumavě, která jsme každé léto absolvovali. 

 

2) Jakými kluby jsi prošla? V čem vidíš rozdíly mezi českou extraligou a zahraničím? 

V roce 2012 jsem přestoupila do týmu žen PVK Olymp Praha, kde jsem strávila celkem čtyři sezóny. Po dokončení bakalářského studia jsem se rozhodla zkusit zahraniční angažmá a podepsala dvouletou smlouvu v Drážďanech. Poté jsem odehrála ještě jednu sezónu v německé Potsdami a v roce 2019 jsem se vrátila do Česka, konkrétně do extraligové Olomouce. V letošním roce hraju opět za pražský Olymp. Rozdíl mezi německou ligou a tou českou je pro mě osobně stále velký. Není to možná v úrovni volejbalu na první pohled tolik vidět, ale kvalita je stále někde jinde. Myslím, že největší rozdíl je v taktické přípravě, pracováním se statistikami a také v kondiční přípravě. Některé věci se u nás určitě zlepšují, ale stále je mnoho věcí, kde jsou velké rezervy.

 

3) Jakými kategoriemi jsi prošla? Co pro tebe znamená hrát za Českou republiku?

Měla jsem možnost reprezentovat ČR v juniorské kategorii a pak i v ženské. I po všech letech je to pro mě čest a i když to někdy bylo náročné, po sezoně vlastně absolvovat další náročný program přes celé léto, tak to za to stojí. Navíc jsem se mohla díky tomu podívat do různých zemí a na různá místa, kam bych se sama pravděpodobně nevydala. 

 

4) Jaké jsou podle tebe plusy a mínusy života profi-sportovkyně (volejbalistky)?

Život profi sportovce je hodně specifický. Výhodou je pro mě určitě práce v týmu, možnost zlepšovat se a nějakým způsobem se posouvat každý den. Potkáváme hodně zajímavých lidí. Díky volejbalu jsem si mohla vyzkoušet, jaké je to žít v zahraničí, zlepšit se v cizích jazycích a našla jsem si přátele z různých místech na světě. Nevýhodou je nestálost a určitá nejistota. V podstatě každou sezónu musíme řešit kde, co a jak tu další sezónu budu hrát, což je někdy opravdu náročné. Stejně tak v případě zahraničního angažmá je náročné dlouho nevidět rodinu a přátele. 

 

5) Jaké jsou tvoje největší sportovní úspěchy a nejsilnější zážitky? 

Měla jsem/mám to štěstí, že téměř každá sezóna pro mě byla medailová, takže vyzdvihnout konkrétní momenty a zážitky je opravdu těžké. Ráda vzpomínám na juniorské ME 2010 v Srbsku, kde jsme vybojovali třetí místo. Jeden z nejlepších a nejsilnějších zážitků bylo vítězství v německém poháru. Finále se hraje v obrovské SAP aréně v Mannheimu před mnoha diváky, atmosféra je naprosto úžasná a euforie po zvednutí poháru nepopsatelná. ☺

 

6) Kdo, nebo co tě na tvé cestě nejvíc ovlivnilo? 

Lidí, kteří mě na mé cestě ovlivnili (pozitivně i negativně) je nespočet. Asi určitě je to každý jeden trenér, který mě trénoval. Většinou dokážu až teď, s odstupem posoudit, co všechno mi předali a co mě naučili, nejen po volejbalové stránce. Nejsou to však jen trenéři, ale v mnoha případech i spoluhráčky. Měla jsem štěstí, že jsem mohla hrát s několika opravdu zajímavými a silnými osobnostmi, za což jsem hodně vděčná. Velký vliv měli a mají samozřejmě i rodiče. Paradoxně mě v určitých věcech hodně posunula i zranění, kterými jsem si v průběhu kariéry prošla.

 

7) Kde momentálně působíš? Jaké jsou v klubu cíle na sezónu 2020/2021? 

Momentálně hraju v PVK Olymp Praha. Máme silný a řekla bych, že dobře poskládaný tým, takže cíle musí být jen ty nejvyšší. Letos je extraliga ale hodně vyrovnaná a rozhodně to nebude nic jednoduchého. 

 

8) Co bys vzkázala mladým začínajícím volejbalistkám? 

Mladým začínajícím volejbalistkám bych ráda vzkázala, že volejbal je krásný týmový sport, a že tedy udělaly dobře, že si ho vybraly. Někdy je náročné chodit každý den trénovat a poslouchat trenéra, jak vás pořád opravuje nebo i nadává, ale věřte, že to s vámi myslí dobře a přijde čas, kdy se vám to všechno vrátí zpátky. Rozhodně na úkor sportu nezanedbávejte školu, snažte se každý den pracovat především sami na sobě. To, že je teď někdo výrazně lepší, než vy, neznamená, že to za měsíc, či za rok, nemůže být úplně jinak. Trenérka Dana Plzáková nám v Plzni kadetkách pořád dokola opakovala, že jenom dřina vede k úspěchu, a myslím, že to vystihuje úplně všechno. 

 

Autor: Jakub Brečka