Náš trenér juniorek a žen Jakub Brečka strávil uplynulé dny na stáži ve francouzském týmu Volero Le Cannet. Zde jsou jeho čerstvé dojmy

 

Jakube, co tě k zahraniční stáži vedlo a proč vlastně Francie?

 

 

O stáži v zahraničí jsem přemýšlel už delší dobu. Zajímají mě přístupy a práce jiných, výrazně zkušenějších trenérů a režimy profesionálních týmů. Vedle trénování v klubu a reprezentaci jsem si na to ale nenašel prostor. Teď nemůžeme trénovat, proto jsem se rozhodl „Covid – dobu“ využít produktivně a vyrazil jsem. Francie byla první varianta a hned vyšla. David Konečný, sportovní manažer klubu tam má dobré kontakty z dob, kdy sám ve Francii hrával. Shodou okolností je asistentem trenéra v týmu Volero Le Cannet jeho bývalý spoluhráč z Tours. Oslovili jsme ho a pak už to šlo rychle. Vedení klubu a hlavní trenér byli otevření a nakonec se to povedlo. 

 

Pro tebe to byl opravdu plně profesionální režim, jak sis to užil?

 

 

Užil jsem si to do syta, hala mi už opravdu chyběla. Denně jsem v ní strávil i 8 hodin. Volero tam hostilo i tým VC Zurich (kvůli opatřením nemohou trénovat doma ve Švýcarsku) a tak jsem absolvoval režim obou družstev. Lorenzo Micelli (hlavní trenér VLC) mě zapojil bez problémů do tréninku, byl jsem na videoporadách i pozápasových rozborech předešlých utkání. Cítil  jsem se jako součást týmu, za což jsem opravdu vděčný. 

 

Kde vidíš největší rozdíl mezi fungováním klubu Volero Le Cannet a kluby, kterými jsi už prošel?

 

 

Zásadní rozdíl je samozřejmě otázka přípravy dětí a mládeže. Volero sice mládežnické týmy má, ale nevěnuje jim velkou pozornost. Je to ale i systémem, který ve Francii mají. Reprezentace mládeže  je centralizovaná a každá hráčka, která má potenciál je v mládežnickém centru. Vše se tim pádem točí kolem profi A týmu, který je z drtivé části tvořený ze zahraničních hráček. Kolem družstva se neustále pohybuje 5 lidí + dobrovolníci. Kondiční trenér, fyzioterapeut i masér jsou na každém tréninku a pomáhají. Hodně se pracuje s videem, kde největší část zabírá příprava na zápas. V týdnu se u videa zhodnotí předešlý zápas a individuálně se rozebírají situace pro zdokonalování jednotlivých činností. 

 

V čem vidíš největší pozitiva pro tebe a pro Volejbal Plzeň a co bys rád aplikoval i v našem klubu?

 

 

Největší pozitivum a přínosem pro mě byla každodenní komunikace s hlavním trenérem a celým jeho realizačním týmem. Má obrovské zkušenosti, které s radostí předává dál lidem, kteří mu naslouchají. Věřím, že předání těchto informací dál svým kolegům pozitivně ovlivní celý klub Volejbal Plzeň. Našel jsem i několik věcí co se dá aplikovat do tréninkového procesu, už je jen upravit a přizpůsobit našim družstvům.

 

Jsi v téměř každodenním kontaktu se svým týmem juniorek, jak se ony vyrovnávají s nucenou přestávkou?

 

 

Řekl bych, že každá po svém. Některé už si zvykly, jiné stále bojují. Vesměs to ale každá zvládá v rámci možností statečně, protože jim i tak zabere hodně času studium. Samozřejmě od nás mají trénink na každý den. Většina z nich tráví i dost času venku, když to jde (běžky, kolo, brusle...), věřím že i to jim pomáhá se trošku odprostit od této komplikované situace. 

 

Co bys vzkázal všem volejbalistkám v našem klubu?

 

 

Využijte tuhle dobu produktivně. Naučte se něco nového, na co jste doteď nenašli čas. Buďte nápomocni rodičům u vás doma. A vydržte! Věřím, že za chvilku se všichni znovu uvidíme na palubovce. Myslím na vás a držím vám palce.